Haber

Mafya elebaşı Matteo Messina Denaro yaklaşık 30 yıldır İtalya’da yakalandı

İtalya’da uzun yıllardır aranan organize suç örgütünün elebaşı Matteo Messina Denaro’nun bu sabah İtalyan güvenlik güçleri tarafından Palermo kentinde yakalandığı bildirildi.

İtalyan Jandarma Teşkilatından (Carabinieri) General Pasquale Angelosanto yaptığı açıklamada, “Jandarma ekipleri, Palermo Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, kaçak Matteo Messina Denaro’yu tedavi için gittiği özel bir klinikte gözaltına aldı.” dedim.

İşlediği ve azmettirdiği cinayetlerden kesinleşmiş müebbet hapis cezasına çarptırılan 60 yaşındaki Denaro’nun gözaltına alınmasının ardından gizli bir yere götürüldüğü belirtildi.

Ülkenin güneyindeki Sicilya adasında faaliyet gösteren ve en çok arananlar listesinin başında yer alan “Cosa Nostra” mafya grubunun en büyük işvereni olarak bilinen Denaro’nun tutuklanması İtalya’da büyük ses getirdi.

Denaro, mafyaya karşı verdikleri mücadeleyle ülkede bir sembol haline gelen ancak 1992’de mafyanın hedefi olmaktan kurtulamayan ünlü yargıçlar Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino’nun öldürülmesinin yanı sıra çok sayıda cinayette rol oynadı ve 1993’te mafyanın gerçekleştirdiği Milano, Floransa ve Roma’da da.’deki bombalı saldırılardan kendisinin sorumlu olduğu basında çıkan haberler arasında yer aldı.

1993 yazında hapishaneden firar eden Denaro, Cosa Nostra’nın kötü şöhretli mafya elebaşı Salvatore (Toto) Riina’dan sonra bu grubun başına geçecek en önemli isim olarak biliniyordu.

Başbakan Meloni, Denaro’nun yakalanmasını “Zafer” olarak yorumladı

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi ve jandarmayı Denaro’nun yakalanmasından dolayı tebrik ettiği bildirildi.

Başbakan Giorgia Meloni, mafya elebaşı Denaro’nun yakalanmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Devlet için mafya karşısında pes etmediğini gösteren büyük bir zafer” dedi. yorumunu yaptı.

Meloni, Denaro’nun bir diğer ünlü mafya elebaşı Salvatore (Toto) Riina’nın yakalanmasının yıl dönümü arifesinde yakalanıp adalet önüne çıkarıldığını belirtti. Meloni, hükümetinin mafya ile çalışmalarını kesintisiz sürdüreceğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de Denaro’nun yakalanmasıyla devletin mafyaya ağır bir darbe indirdiğini kaydetti.

İçişleri Bakanı Piantedosi de Denaro’nun yakalanmasının tarihi bir olay olduğunu ve bu sonuçtan çok memnun olduğunu belirtti.

Savunma Bakanı Guido Crosetto, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, Matteo Messina Denaro’nun yakalanıp gözaltına alınmasından dolayı güvenlik güçlerini tebrik etti.

İtalyan basını da “Babaların Babası” olarak nitelendirdiği Denaro’nun yakalanmasını “son dakika” bir gelişme olarak duyurdu.

seyitgazi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu