Ekonomi

Faiz oranını 250 baz puan artıran TCMB’den niceliksel sıkılaştırma mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yeni dönemde ikinci faiz oranını artırma kararı aldı.

TCMB, politika faizini yüzde 15’ten yüzde 17,50’ye yükseltti.

Bloomberg HT anketine katılan kurumların beklentisi faiz oranını yüzde 20’ye çıkarmaktı.

TCMB karar metninde, enflasyondaki düşüşün bir an önce sağlanması, enflasyon bekleyişlerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması amacıyla nakit sıkılaştırma sürecine devam edilmesine karar verildiği vurgulandı.

Metinde küresel enflasyonun gerilediği ancak yine de uzun vadeli ortalamaların ve merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde olduğu belirtilirken, bu nedenle dünyanın birçok ülkesindeki merkez bankalarının nakit çıkışlarını sürdürdüklerine değinildi. sıkma işlemi.

“Enflasyon ana eğilimi yükselmeye devam ediyor”

TCMB, Türkiye’de son dönemde açıklanan göstergelerin enflasyondaki ana eğilimin yükselmeye devam ettiğine işaret ettiğini, bunda iç talepteki güçlü seyir, fiyat ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ve hizmet enflasyonundaki katılığın belirleyici olduğunu söyledi. gelişim.

Ayrıca TCMB, vergi düzenlemeleri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ek bir olumsuz etki yaratacağını öngörmüştür.

“Cari işlemler dengesindeki iyileşme fiyat istikrarına katkı sağlayacaktır”

TCMB, doğrudan yabancı yatırımların, dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşmenin, rezervlerdeki artışın sürmesinin ve turizm gelirlerinin güçlenmesinin cari dengeyi dengeleyerek fiyat istikrarına güçlü katkı sağlayacağını belirtti.

Karar metninde yüzde 5 olan orta vadeli enflasyon hedefi vurgulanırken, enflasyon görünümünde net bir iyileşme sağlanana kadar mali sıkılaştırmanın gerektiğinde kademeli olarak güçlendirileceği ifade edildi.

Kantitatif sıkılaştırma mesajı

Metinde sadeleştirme işlemine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

Kurul, piyasa sistemlerinin işlevselliğini artırmak ve makro-finansal istikrarı güçlendirmek için mevcut mikro ve makroihtiyati çerçeveyi basitleştiriyor. Etki analizi dikkate alınarak sadeleştirme süreci kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda Kurul, nakit sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma ile faiz artırımlarına ilişkin kararlar almıştır.

haber-belen.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu